Anotace a okruhy

 

Účelem kurzu je uvést studenty editorského studia do základů praktického ovládání softwarových nástrojů v oblasti moderních audiovizuálních technologií se zaměřením na zpracování zvuku. Výuka bude koncipována pro začátečníky a proběhne v Audiovizuální laboratoři Centra intermediálních studií (součástí pracoviště je malé nahrávací studio s režijním pracovištěm). Vyučovány budou především základy práce s audiosoubory prostřednictvím adekvátních softwarových nástrojů – zejm. program SoundForge (prostředí aplikace – okna a záložky; pořízení záznamu a jeho editace; práce s efekty; výstup).

Editace zvuku navazuje na kurz Audiovizuální technologie, který se věnoval teoretickým (a nezbytným) základům: analogový a digitální signál; digitalizace zvuku – vzorkování, kvantizace a komprese dat; mikrofon dynamický vs. kapacitní a směrová charakteristika; zvukové formáty. Tyto teoretické poznakty jsou předstupněm k praktickému ovládání softwarových aplikací i ke zvládnutí procesu pořízení záznamu a jeho editace. Součástí semináře budou samostatné seminární projekty (bude upřesněno na počátku kurzu).

Hostem podílejícím se na výuce této disciplíny bude herec Národního divadla Brno Petr Kubes, který se mluvenému slovu dlouhodobě věnuje (rozhlasové hry, audioknihy ad.).

 

 Doporučená literatura

  • Kříž, Miloslav: Zvuk na PC. Praha, Mobil Media 2002
  • Scott R. G.: Dokonalé nahrávky s programem Sound Forge: zpracování, editace, práce s procesory a efekty. Praha, Computer Press 2005
  • Vlachý, Václav: Praxe zvukové techniky. 3. rozšířené a aktualizované vydání. Praha, Muzikus 2008

Pozn.: Řada dalších titulů, zejm. dílčích studií, k jednotlivým tématům bude doporučena v průběhu kurzu.

 

Požadavky pro získání atestace 

  • pravidelná docházka do semináře (tolerance: pouze 1 absence)
  • aktivní účast v semináři (vč. plnění zadaných úkolů)
  • úspěšně realizovaný seminární projekt – vzhledem k technickým nárokům disciplíny bude vycházet z výsledků a znalostí studentů získaných v průběhu semináře